УБВісті виходять з червня 1998


УБВести излизат от юни 1998

ПОЛІТИЧНА КРИЗА В БОЛГАРІЇ. ЧОГО ХОЧЕ МОЛОДЬ?
Ймовірно, наступний тиждень буде вирішальний – хто кого!

Софія, 17 липня 2020.- Це – дев’ятий день болгарського протесту-ходи. Точніше, чергова хода уже закінчилася і люди розходяться. Бо уже 22:00.

Попереднього дня я пішов подивитися, а скільки їх? Відверто - Майдан багатолюдний. Колона йшла повз мене хвилин сорок, тобто, йдеться про, щонайменше, 20-25 тис. Таке зібрання у 2013 р., коли протест мав не лише антиурядовий, антикомуністичний, антикорупційний, але й геополітичний напрям – Захід – так, Росія – ні! (тоді я був активним учасником), ми мали лишень кілька разів протягом року безперервної акції. І якщо сім років тому серед протестувальників було багато людей, скажімо так, старшого віку і переважно правого політичного спектру, то зараз – здебільшого молодь. А вона не дуже переймається, хто – лівий, а хто – правий, хто – ліберал, а хто – консерватор, традиціоналіст. Молоді люди хочуть змін! Половина їх свідомого життя промайнула при прем’єрові Бойко Борисові (з 2009 р. при владі з невеличкими перервами) і він їм просто набрид своєю не зовсім правильною мовою, поведінкою на кшталт Тодор Живков тощо.
Нинішній протест виник на ґрунті тривалого протистояння президент – прем’єр. А ось приводом стали демонстративні, явно перебільшені, дії (під камеру) Головного прокурора – його люди прийшли в адміністрацію президента, проти радників якого триває слідство (торгівля впливом, можливо, корупція), і вилучили, начебто, якісь докази. Зневага не до конкретного президента, а до інституції президента! І це стало іскрою. Народ збігся стихійно, через Фейсбук, а відтак і державний глава їх підбадьорив (чотири роки тому його висувала проросійськи налаштована лівиця і він, до речі, не є категоричним, що Крим – то Україна), закликав до бунту і вигнати мафію з будинку уряду напроти.
Спочатку деякі політичні формації (як праві, так і ліві, зокрема, й проросійські) хотіли осідлати цей протест, але їх змусили публічно дистанціюватися. Тому хто скористується молодіжним гнівом, наразі важко спрогнозувати. Президент та опозиція (соціалісти) хочуть відставки корумпованого, на їх погляд, уряду прем’єра Борисова і дочасних парламентських виборів. Уряд та проурядова коаліція каже, що у відставку не підуть і дотягнуть свій мандат до весни, мовляв, небезпечно розпускати парламент і давати усю владу у руки непевного президента (бо так за конституцією у разі розпуску Народних Зборів – державний глава формує свій, службовий, уряд і протягом трьох місяців готує вибори). Та й соціологія наразі не дуже категорична – пересічний болгарин не знає, до кого пристати, розклад у суспільстві приблизно 50:50.
Ймовірно, наступний тиждень буде вирішальний. У вівторок чи середу парламент голосуватиме за вотум недовіри до уряду, який внесла соціалістична опозиція. Залежно від результату та громадянської реакції (протест обіцяє акції непокори, зокрема, перекривати вулиці, блокувати перехрестя тощо) уряд та проурядова парламентська більшість можуть вдатися до різних варіантів виходу з політичної кризи в умовах загострення пандемії і очікуваного поглиблення економічної кризи восени-взимку.
Але молодий Майдан радикально хоче лишень одного - відставки уряду та дочасних виборів. Молоде покоління прагне змін! Воно творить свою революцію! Тут і зараз! Воно хоче справедливого і незалежного правосуддя! Воно не хоче олігархії, яка нагадує нашу, українську чи російську (державні замовлення, масмедія, банки, футбольні клуби). Воно хоче кращого стандарту життя. Воно не хоче емігрувати. Воно хоче багато чого. Ось тільки воно не дуже переймається (а може, не усвідомлює, бо – ідеалісти) тим, кого воно цим протестом приведе до влади, хто реалізовуватиме усі ці мрії на практиці? Як на мене, відповіді, наразі, не є, як кажуть на Закарпатті!
Або може ми, кому уже за 60-65, занадто обережні і щось не розуміємо у цьому глобальному світі?(УВісті)

Відеорепортаж одного вечора після протесту-ходи можна побачитит ТУТ