УБВісті виходять з червня 1998


УБВести излизат от юни 1998

УКРАЇНЦІ У СОФІЇ ПРИБРАЛИ БІЛЯ ДРАГОМАНОВА, ПАРАЩУКА ТА ШЕВЧЕНКА І ПОСАДИЛИ КАЛИНУ
Софія, 19 вересня 2020.- До Міжнародного дня прибирання, який відзначається сьогодні, українські дипломати упорядкували могилу Михайла Драгоманова та Михайла Паращука на Центральному кладовищі Софії. Там добряче попрацювали Вячеслав Лимар з дружиною Оленою та Іван Андрюхов з дружиною Ольгою. А територію скверу на площі «Возраждане» болгарської столиці, де встановлено пам’ятник Тарасу Шевченку, прибирали, окрім дипломатів, представники діаспори, викладачі та студенти відділення україністики Софійського університету «Св.Климент Охрідський».
Учасники прибирання посадили біля пам’ятника Кобзареві калину – дерево українського роду, символ життя, крові, вогню.
- Ідея посадити калину у цьому сквері – давня, - каже заступник посла України в Болгарії Анна Тертична. – Адже калина – символ України. У березні 2014 року з нагоди 200-річчя з дня народження Кобзаря дипломати та діаспора посадили тут і дубок. Він чудово росте, прикрашає площу.
Михайло Драгоманов приїхав до Болгарії у 1889 р. Викладав новітню історію у тутешній Вищій школі (зараз – СУ «Св.Климент Охрідський»). У Софії його відвідувала Леся Українка. Драгоманов помер у 1895 р. У 1932 р. на його могилі Михайло Паращук разом з активістами тогочасної діаспори встановили пам’ятник. На ньому написано: «Великому громадянинові української еміграції».
Михайло Паращук – скульптор, зокрема, один з авторів пам’ятника Міцкевичу у Львові, прибув до Болгарії у 1921 р. як представник Міжнародного Червоного Хреста. Згуртував наших земляків, які втекли до Болгарії від більшовиків після 1920 р., і очолював нашу діаспору. Вважається батьком архітектурної прикраси тут. Його роботи прикрашають знакові будівлю як у Софії, так і в інших містах країни. Помер у 1963 р. Похований поряд з Драгомановим.
У 2007 р. за ініціативи тогочасного посла України Віктора Кальника дипломати, діаспора та українські бізнесмени почали збирати кошти на пам’ятник Шевченку. У 2009 р. скульптуру відомого митця Ігоря Гречаника привезли до Болгарії та встановили на площі «Возраждане». 30 червня 2016 р. його офіційно відкрив Петро Порошенко, який перебував з візитом у Болгарії.
Калина шанується також і в Болгарії. Тут часто дітей називають Калін чи Каліна. (УВісті)

Відеорепортаж заходу можна побачити ТУТ

Фоторепортаж Василя Жуківського


Пам'ятник Шевченку у Софії.


Вікторія Соколенко - активник учасник усіх заходів посольства та діаспори.


Перший секретар посольства Ірина Козік у дії.


Заступник посла Анна Тертична, Вячеслав Лимар та Олександр Лапський саджають калину.


Дубок, якого посольство та діаспора посадили у березні 2014 р.


Учасники заходу.


Центральний цвинтар Софії. Могила Михайла Драгоманова і могила Михайла Паращука.